Jak nám pomáhají enzymy?
V posledních letech zažívá léčba enzymy velký boom. Ze všech stran se na nás valí nejrůznější reklamy, které slibují doslova zázraky. Je to opravdu taková léčebná bomba, jak se říká, nebo je to jen placebo?
PUBLIKOVÁNO:
Zdraví 05/2015
Vyzrajte na chřipku
Máte pocit, že vás právě přejel náklaďák, bolí vás svaly a klouby, teplota se vyšplhala nad devětatřicet a je vám naprosto příšerně? S největší pravděpodobností jste dostali chřipku. Jak si s ní poradit? Víte, jaký je rozdíl mezi běžným nachlazením a chřipkou? Není to zase tak těžké rozlišit. Přestože mezi nimi existuje spousta podobností (a to i ve způsobu jejich léčení), nejsou stejné. Nejsilnější fáze nachlazení může trvat déle, ale chřipku doprovázejí mnohem silnější příznaky. Chřipka je nemoc, která má tisíce podob, a stoprocentně účinný lék na to, jak na ni vyzrát, bohužel neexistuje. I když známe pouze tři základní sérotypy (A, B a C), má chřipka schopnost zázračně mutovat.
„Virová onemocnění dýchacích cest patří mezi nejčastější infekce podzimních, zimních a jarních měsíců. Jsou vyvolávána širokým spektrem původců, tzv. Respiračních virů. Klinický obraz je podobný, probíhají jako infekce horních a dolních cest dýchacích, nejčastěji jako rýma, pocit ucpaného nosu, někdy jsou provázeny zvýšenou teplotou a bolestí hlavy. Mnohé respirační infekce se mohou opakovat. Šíří se kapénkovou infekcí, ale i přímým kontaktem, tzv. přenosem infekčního nosního sekretu na ruce a předměty v okolí nemocného. Zvláště v dětských kolektivech je důležitý i nepřímý kontakt zejména prostřednictvím společných hraček,“ vysvětluje MUDr. Alena Koubová z infekční kliniky fakultní nemocnice v Plzni.
Na rozdíl od akutních respiračních infekcí je chřipka daleko závažnější, a to jak svým průběhem, tak možnými
komplikacemi... Na otázku, jaké testy lze využít pro detekci chřipky, odpověděla MUDr. Alena Koubová z infekční kliniky FN v Plzni.
PUBLIKOVÁNO:
Zdraví 02/2015